Szafa pancerna na broń - jaką wybrać?

O tym, że właściwe przechowywanie posiadanej broni to konieczność, wie chyba każdy. Bezpieczne trzymanie broni pod łóżkiem, czy poduszką sprawdza się bowiem jedynie… w filmach i powieściach kryminalnych. Dla bezpieczeństwa i zachowania obowiązujących w tym zakresie przepisów, musisz zatem zaopatrzyć się w specjalistyczne wyposażenie dedykowane przechowywaniu broni i amunicji. Niezależnie od tego, czy jest to broń myśliwska, sportowa, kolekcjonerska, czy też wykorzystywana przez Ciebie w pracy zawodowej. Szafa pancerna na broń jest rozwiązaniem gwarantującym bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich, czy też innych osób mogących mieć ewentualny dostęp do posiadanej przez Ciebie broni. Jak jednak wybrać szafę pancerną, aby spełniała wszelkie obowiązujące w tym zakresie kryteria i była przy tym estetycznym elementem wyposażenia wnętrza?

Szafa pancerna na broń S1 - co mówią przepisy?

Pierwszym podstawowym kryterium wyboru szafy pancernej dedykowanej przechowywaniu broni są przepisy prawne. Istniejące w tym zakresie regulacje zobowiązują każdego posiadacza broni do właściwego jej przechowywania. Zostały one zawarte w Ustawie o broni i amunicji oraz w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dn. 11.12.2013r. w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji. Jasno wskazują one, iż dla właściwego, tj. gwarantującego bezpieczeństwo i chroniącego przed dostępem osób trzecich, sposobem przechowywania broni jest wyposażenie o klasie bezpieczeństwa S1.

Szafa pancerna na broń S1 spełnia minimalne wymagania w zakresie bezpieczeństwa, będąc jednocześnie rozwiązaniem zgodnym z obowiązującą normą PN-EN 14450. I po takie właśnie wyposażenie certyfikowane klasą bezpieczeństwa S1 musisz sięgnąć, jako osoba posiadająca broń. Co więcej, spełnienie wymagań formalnych w myśl obowiązujących przepisów, może zostać skontrolowane przez uprawnione do tego organy. Szafa pancerna na broń z tabliczką potwierdzającą klasę bezpieczeństwa S1 będzie podczas takiej kontroli z pewnością weryfikowana.

Szafa pancerna S1 to rozwiązanie będące absolutnym minimum dla bezpiecznego przechowywania broni. Specjaliści polecają jednak, aby pójść w tym zakresie krok dalej i wybierać wyposażenie spełniające normę PN-EN 1143-1. Szafy tego typu to najsolidniejszy i najbezpieczniejszy sposób przechowywania broni dostępny obecnie na rynku.

Szafa pancerna S1 idealnie dopasowana do Twoich potrzeb

Wiesz już, że wyposażenie dedykowane przechowywaniu broni to szafa pancerna S1. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę wybierając wyposażenie do przechowywania broni? Z pewnością na rodzaj zamka. Ten może być kluczowy, szyfrowy, elektroniczny lub biometryczny. Każdy zapewnia bezpieczeństwo, warto jednak dopasować rozwiązanie do swoich preferencji.

Szafa pancerna na broń krótką i długą

Szafę możesz wybrać m.in. ze względu na rodzaj posiadanego uzbrojenia. Wielkość szafy zależeć będzie bowiem zarówno od ilości, jak i wariantów broni, jaką dysponujesz. Szafa jest generalnie rozwiązaniem umożliwiającym przechowywanie większej liczby arsenału (dla jednej sztuki broni krótkiej wystarczy pancerna kasetka). Dotyczy to zarówno broni krótkiej, jak i długiej. Odpowiednie gabaryty szafy pozwolą Ci swobodnie przechowywać broń i amunicję, dodatkowo uwzględniając Twoje realne możliwości zakupowe. Odpowiednia przestrzeń będzie nie tylko elementem funkcjonalnym, ale i wygodnym z punktu widzenia użytkowania wyposażenia do przechowywania broni.

Szafa pancerna na broń wolnostojąca i montowana w ścianie

Wolnostojąca lub montowana w ścianie – do dyspozycji masz standardowo co najmniej dwa rozwiązania w zakresie wyboru i montażu szafy na broń. Wyposażenie wolnostojące możesz ustawić w dowolnym miejscu. Montaż w ścianie to już rozwiązanie na stałe, dlatego warto dobrze je przemyśleć. Ten wariant sprawdzi się jednak, jeśli nie dysponujesz wolną przestrzenią, w której wygodnie ulokowałbyś szafę o sporych gabarytach.

Szafa pancerna na broń pozwalająca wyeksponować posiadaną kolekcję

Jeśli chcesz wyeksponować swoją pasję i posiadaną kolekcję broni, polecanym rozwiązaniem będzie z pewnością wolnostojąca szafa pancerna S1 wyposażona w kuloodporną i antywłamaniową szybę oraz ramę. Ekskluzywne rozwiązania w tym zakresie posiadają obudowę z litego drewna, które prezentuje się naprawdę efektownie i fantastycznie współgra estetycznie z prezentowaną w taki sposób bronią.